Geriausiam draugui – „griežtą“ antkaklį!

2016 Rugsėjis 13 d.

 

Šunys skirtingi. Skiriasi jų veislės, temperamentas, gebėjimai, tik kažkodėl skirtingiems šunims siūlomos tos pačios auklėjimo priemonės: „griežti“ antkakliai, „smaugtukai“...

Antkakliai yra pagalbinė šunų auklėjimo priemonė, parenkama kiekvienam šuniui individualiai, tačiau jie nesprendžia šunų auklėjimų problemų. O ir kaip išspręstų, jeigu šeimininkai dažnai net nežino, kaip tą antkaklį taisyklingai naudoti ir kokia jo paskirtis.

Sakykime, antkakliai „smaugtukai“ buvo sukurti kurtams, nes šios veislių grupės šunų kaklas ilgas ir plonas, nedidelė galva. Kurtai greit išsinertų iš  įprasto antkaklio.

Apie tokius antkaklius šunų elgsenos specialistas Hansas Tossutti rašė: „Dresūros priemonė, dėl kurios aš įspėju, yra metaliniai smaugiamieji antkakliai (grandinėlės – Red.). Siekiant rezultatų, kai naudojamas šis antkaklis, šuo smaugiamas, kol ima dusti. Mačiau daug sužalotų šunų, kuriems buvo naudotas smaugiamasis antkaklis. <...> Tačiau niekada nemačiau šunų bent su menkiausiu pažeidimu ar rimtu sužalojimu, kai šie segėjo įprastą antkaklį (knyga „Companion Dog Training“).

Būtent Hansas Tossuti sukūrė alternatyvą metalinei grandinėlei – „dygliuotąjį“ antkaklį. Tačiau pabrėžė, jog šiuos antkaklius gali naudoti patyrę šunų elgsenos specialistai, išmanantys apie šunų prigimtį, veisles, elgseną, temperamentą.

Taigi „dygliuotieji“ antkakliai bei kitos „griežtos“ priemonės galbūt pateisinamos specialiosiose tarnybose, kur dresuojami tam tikros paskirties šunys, tačiau tai turi daryti (ir daro!) specialistai, žinantys, kokios priemonės, kokiu stiprumu ir kada gali būti naudojamos.

Veterinarijos gydytojai taip pat atkreipia dėmesį į prastą metalinių antkaklių „reputaciją“.

Metalo spygliai gali sužaloti šuns gerklas, trachėją. Segintis tokį antkaklį šuo dėl deguonies trūkumo gali nualpti, sutrikti šuns judesių koordinacija, sutrūkinėti akių kraujagyslės. Galimi kaklo raumenų patempimai bei kitos traumos. Ir treneriai, ir gydytojai atkreipia dėmesį, kad rinkoje pasitaiko ypač nekokybiškų, labai aštrių metalinių antkaklių.  

Tai kokį „auklėjamąjį“ antkaklį rinktis paprastam šuns augintojui? Rinkitės ne antkaklį, o pozityviąją dresūrą. Stiprinkite šuns motyvaciją gerai elgtis. Užmegzkite artimą ryšį su augintiniu ir įgykite jo pasitikėjimą. Atsisakykite muštro.

Neseniai teko matyti nuotrauką, kurioje „griežtą“ antkaklį segėjo paukštšunis... Ar šeimininkas ir šuns treneris pamiršo, kam išveista ši šunų veislė? O gal buvo įsitikinę, jog pati geriausia veržlių, jaunų šunų auklėjimo priemonė – „metalas“ ant kaklo?

Norėtųsi to šeimininko paklausti: o kam jums šuo?

Parengė Mokymo centras

Pexels nuotr.