2025 Kovas 17 d.
Skuodas, Šiauliai ar Ukmergė nėra labai toli nuo sostinės, jeigu nori apsilankyti tarptautinėje šunų parodoje. O jeigu ten eksponuojamas tavo rankomis sukurtas kūrinėlis (respublikinį vaikų kūrybos konkursą „Vizgu vizgu: veislinis šuo - kurį pasirinkčiau“ organizavo Lietuvos kinologų draugijos Mokymo centras) – negi nevažiuosi su visa klase ar tėveliais!
Vaikų kūryba žavėjosi ir šunų parodose dirbę teisėjai. Parodos vyko kovo 7-9 d. Lietuvos parodų ir kongresų centre Litexpo. Iš Šveicarijos atvykusi tarptautinė šunų teisėja Lisbeth Mach negalėjo atsidžiaugti iš vilnonių siūlų „surištais“ Maltos bišonais. Vaikams sutikus, padovanojom teisėjai du vilnonius bišoniukus...
Ar šunų parodos – tik efektingas šou?
Dažnai sakoma, kad veislinių šunų parodos tėra šou, tad kažin ar verta tokiose parodose užsiimti visuomenės švietimu. Tikrai verta, nes pati šunų ekspertizė kelia daug klausimų parodų specifikoje mažiau besigaudantiems. Kodėl teisėjai vertina šunis vienaip ar kitaip, Į ką atsižvelgia, kad išrinktų geriausią tam tikros veislės atstovą. Lietuvos kinologų draugijos Mokymo centro patirtis leidžia teigti, kad kinologinio visuomenės švietimo neturėtų riboti nei žmonių amžius, nei išsilavinimas, nei šunų auginimo patirtis ar renginio pobūdis - visos progos yra tinkamos!
2011 metais įkūrus Mokymo centrą buvo pasirinktos daug apimančios kinologinio švietimo kryptys: šunų veisėjų mokymai, nemokamos paskaitos visuomenei („Atsakingo šeimininko akademija“ - 5 paskaitų ciklas pradedantiesiems), užsiėmimai vaikų ugdymo įstaigose, „Atsakingo šeimininko akademija vaikams“ (4 tęstiniai užsiėmimai), tarptautinės švietimo konferencijos, respublikiniai konkursai, gyvūnų globos dienos ir Šuns dienos švenčių organizavimas ir jau minėti švietimo stendai šunų parodose. Kas veikia geriausiai? Veikia viskas ir reikia visko!
Švietimas augina pamainą
Kinologinio švietimo dėka visuomenė ne tik daugiau sužino apie šunis, bet tuo pačiu yra ugdomi būsimieji kinologijos savanoriai, šunų augintojai, veisėjai. Tai tie patys vaikai ir jaunuoliai, kurie mokyklose dalyvavo Mokymo centro vedamuose užsiėmimuose, konkursuose.
Švietimas suburia jaunąją kinologų bendruomenę ir „augina“ ateities kinologus. „Šuniukai buvo labai gražūs, dresuoti, gražiai pasirodė“; „Visi buvo draugiški“; „Šuniukai mandagūs"; „Į parodą suvažiavo patys gražiausi šuniukai"; „Labai noriu tokių šuniukų, tikiuosi, kad kada nors turėsiu namuose", – šias Ginkūnų Sofijos ir Vladimiro Zubovų progimnazijos antrokų mintis grįždama iš parodos užrašė mokytoja Žyginta Čepulienė. Jos nuomone, vaikai ne tik patyrė daug emocijų, bet sužinojo įdomių faktų apie gyvūnus augintinius. Jie dalyvavo protų mūšyje, pasitikrino savo žinias ir praplėtė akiratį. Džiaugėsi gautais Mokymo centro diplomais ir lauktuvėmis savo augintiniams.
„Edukacinius Mokymo centro užsiėmimus sąlyginai galima suskirstyti į du tipus: užsiėmimai, kuriuose dalyvauja organizuotai atvykusios moksleivių grupės, tai derinama iš anksto, ir užsiėmimus, kuriuose dalyvauja vaikai, atvykę į parodą su tėvais, – sakė LKD Projektų vadovė Dovilė Masalskaitė. – Mokymo centro užsiėmimai parodoje nesiriboja vien saugaus elgesio su šunimis mokymu – šis renginys yra puiki vieta supažindinti vaikus su skirtingų veislių ypatumais, pabrėžti šuns prigimties ir atsakingo pasirinkimo svarbą. Žinoma, kalbame ir apie parodos paskirtį, tam labai pasitarnauja mūsų vedamos ekskursijos po parodą“.
Švietimo tikslų siekia ir parodoje veikiančios Mokymo centro kūrybinės dirbtuvės, kuomet užsiimama įvairiomis veiklomis, o jas sieja kinologijos, gyvūnų globos, atsakingo pasirinkimo temos. Kuriant darbelius užverda diskusijos apie savo augintinius, šuns įsigijimą, priežiūrą. Šįkart visiems labai patiko iš tvarių medžiagų rišti kilimėlius augintiniams ir gaminti žaislus. Švietimo stendai, įrengti parodose, plečia pažinimo ribas. Tos ribos šiais laikais, jei lygintume su ankstesniais, smarkiai pasikeitė, bet dar yra ką veikti. Norisi, kad apie veislinius šunis žmonės spręstų ne iš socialinių tinklų ar enciklopedijų, o gyvai, lankydamiesi kinologų renginiuose, bendraudami su šunų veisėjais, kitais specialistais.
Nuo baimių – link pažinimo ir bendravimo su šunimis
Kai kurie žmonės, ypač vaikai, turi įgimtą arba įgytą šunų baimę. Tą buvo galima pastebėti į parodą atvykus Dienos centro „Mes esame“ lankytojams. Tačiau kai vienas iš lankytojų atnešė į parodą savo sukurtą keraminį šuniuką Bethoveną, kai aplinkui galėjai matyti su šunimis draugiškai bendraujančius kitus žmones, ir baimių turintieji jautėsi vis drąsiau.
Kaniterapijos asociacijos nariai Joana Grygutis ir Mindaugas Oželis su terapiniais šunimis Lu ir Mono jiems pravedė pažintinį užsiėmimą. Supažindino su šunų pojūčiais, aptarė, kokių produktų galima duoti augintiniams, o kas pavojinga. Kaip prieiti ir pasisveikinti su šunimi. Suvaldę savo nerimą, žmonės džiaugėsi ne tik šunimis, bet ir įveiktu iššūkiu, naujais potyriais. Ukmergės ir Skuodo vaikai susipažino su kita terapine šunyte, auksaspalve retrivere Bruna, užsiėmimą jiems vedė vaikų psichologė, kaniterapeutė Ingrida Stasytienė. Jaukiai susėdę puslankiu aplink Bruną, jie pasijuto ne pasyviais stebėtojais, o renginio dalyviais. Įsitraukė į edukacinį užsiėmimą ir protų mūšį, kūrė, bendravo – tikime, kad parodą vaikai prisimins kaip žmones vienijantį, meilės ir pagarbos šunims kupiną renginį.
Guodos Kavaliauskaitės ir Karolinos Devižytės nuotr.
2025 Kovas 4 d.
2025 Kovas 24 d.
2025 Kovas 17 d.