Sportas su šunimi: ką pasirinkti?

2023 Spalis 18 d.

 

 Vis dar gaji nuomonė, jog įsigijęs veislinį šunį būtinai turėsi jį vesti į šunų parodas. Tikrai ne. Tai jūsų pasirinkimas, tačiau norime atkreipti dėmesį: įdomių, šuniui ir šeimininkui naudingų veiklų yra ir labai daug. Kaip jau minėta, renkatės jūs ir visai nesvarbu, veislinis jūsų šuo ar ne. Aptarkime keletą aktyvių veiklų su šunimis.

Lėkščiasvydis. Šio sporto entuziastė, CRAZYfoxes klubo trenerė kaunietė Indrė Pašakinskaitė juokauja, kad tai tikras tinginių sportas: „Šuns šeimininkui tereikia mėtyti lėkštę – likusį darbą nudirba šuo. O jei rimtai, svarbu ne tik šuns gebėjimai greitai bėgti, aukštai šokti ir tinkamai pagauti lėkštę, bet ir vedlio pasirengimas, mokėjimas mesti lėkštę. Visai „nesunku“: dešimt tūkstančių metimų ir išmoksite taisyklingai mesti šuniui lėkštę!“. Lėkščiasvydis Lietuvoje dar gana nauja šunų sporto šaka, tačiau mūsų sportininkai ne tik rengia profesionalias treniruotes ir vietos varžybas, bet taip pat dalyvauja varžybose užsienyje.

Kitas išties smagus laisvalaikio su augintiniu praleidimo būdas – šokiai su šunimi, arba Freestyle. Viena šio sporto pradininkių, vilnietė Sondra Jonceva įsitikinusi, kad pabandyti šokti gali visi: „Įsivaizduokite, kad jūsų augintinis moka bendrojo paklusnumo komandas, parodo vieną kitą triuką – smagiai laviruoja tarp kojų, sukasi vilkeliu. Draugų ar giminių susibūrimuose jis tikra „žvaigždė“ – štai jums pirmas žingsnis link šokių su šunimi“.

Ši sporto šaka Lietuvoje taip pat žengia tik pirmuosius žingsnius ir tikrai nebūtina iškart visiems siekti olimpinių aukštumų, tačiau turiningai praleisti laisvalaikį bendraminčių būryje kartu su savo augintiniu – argi nesmagu?

O tiems, kurių šunys turi tobulas nosis ir, išvesti į lauką, negali atsiplėšti nuo paliktų žinučių – tiems, kurių šunys „žinučių fanai“, vilnietė Aistė Matiukaitė siūlo užsiimti mantrailing‘u (asmens paieška sekant jo kvapu miesto sąlygomis). „Mantrailing‘as yra komandinis šuns bei jo šeimininko – vedlio darbas mieste, ieškant dingusio arba paslėpto žmogaus. Ryšys, kuris sustiprėja šių treniruočių metu tarp žmogaus ir šuns, yra tiesiog magiškas“, – sako Aistė. Ji mano, kad absoliučiai visi šunys tinka šiai veiklai – tiek veisliniai, tiek neveisliniai. Neribojamas ir gyvūno amžiaus, fizinės savybės. Vienintelis kriterijus – šuo neturi būti agresyvus žmogui. Be abejo, pretenduoti į realų darbą, kai iš tiesų reikia ieškoti ir surasti dingusį žmogų, gali tik turintis labai stiprią motyvaciją ir gebantis labai susikoncentruoti šuo.

Apžvelgėme tik 3 sritis, kuriose galite išbandyti savo ir savo augintinio gebėjimus. O kur dar šunų vikrumo varžybos (Agility), sportinis šunų paklusnumas (Obedience), šunų kinkinių, šunų jėgos sportas, canicross‘as ir kitos veiklos.

Svarstote, ką įdomaus nuveikti su savo augintiniu – kreipkitės į savo miesto šunų mylėtojų klubą. Lietuvos kinologų draugijos (FCI), didžiausios mūsų šalies šunų mylėtojų organizacijos, tinklapyje skelbiami visi šunų mylėtojų klubų sąrašai. Informacijos apie aktyvią veiklą su augintiniu jums gali suteikti ir dresūros mokyklos. LKD dresuotojų sąrašą rasite čia. 

Įrašai apie sportą su šunimis LKD  feisbuko paskyroje bei YouTube kanale.

Šarūnės Kairytės nuotr.