Populizmas ar pareiga šviesti?

2016 Rugpjūtis 9 d.

 

Pradėkime nuo skaičių – jie visada „iškalbingi“.

Per 11 metų (2005-2015) šunys pražudė 360 amerikiečių. Tarp jų labai daug vaikų. Dauguma incidentų buvo susiję su amerikiečių pitbulterjerais bei jų mišrūnais, rotveileriais, kitais šunimis.

Ar kalti šunys? Regis, ne, nes vaikus dažniausia sužalojo ne kokie nors svetimi, o šeimos augintiniai, pažįstamų šunys.

Dar liūdniau, kad tai atsitiko namų aplinkoje, savame kieme, kur vaikai ir augintiniai kaip tik turėtų jaustis labai saugiai.

Lietuvoje kasmet registruojama 4-5 tūkstančiai atvejų, kai šunys sužaloja žmones, iš jų maždaug 25 procentus sudaro įkandimai vaikams iki 15 metų amžiaus.

Taigi, turbūt nėra manančių, kad kinologinis švietimas tėra populizmas ar bereikalingas lėšų švaistymas...

Edukaciniai užsiėmimai vaikų ugdymo įstaigose (pradedant darželiais), susitikimai vaikų užimtumo centruose siunčia žinutę: su šunimis reikia mokytis bendrauti! Reikia išmokti šuns kūno kalbą, pažinti šunis ir saugiai bendrauti ne tik su svetimais, bet ir su savais šunimis.

Vaikai ir suaugusieji saugiai bendrauti mokomi dar prieš įsigyjant šunį – Lietuvos kinologų draugijos Mokymo centro komanda su savanoriais tai daro šunų parodose, vaikų ugdymo ir kt. įstaigose. Apie tai nuolat kalba nemokamose paskaitose visuomenei, o nuo rudens planuoja atidaryti „Šuns šeimininko akademiją“ (apie tai informuosime rugsėjo mėn.).

Prisijungti prie švietėjiškų programų galite ir jūs: pasidalykite kinologijos žiniomis, surenkite saugaus bendravimo su šunimis popietę savo darbovietėje, sudalyvaukite bendruomenės šventėje. Turbūt nebeverta aiškinti, kaip tai būtų susiję su apkandžiojimų prevencija ir visuomenės saugumu...

Ir vis dėlto, kinologinis švietimas – tai populizmas ar pareiga?

Ne, tai tikrai ne populizmas. Netgi priešingai: kinologinis švietimas yra profesionalios ir socialiai atsakingos visuomeninės organizacijos pareiga.

Žmonių sužalojimų statistika, JAV: http://www.dogsbite.org

St. Barausko nuotr.