ŠUNS SOCIALIZACIJOS TESTAS „ŠUO MIESTE“
Socializacijos testas pradėtas rengti siekiant įrodyti, kad dauguma vilniečių augina socializuotus, ramius ir draugiškus šunis, todėl neprivalu kiekvienam jų dėti anstnukį. Šunys, išlaikę socializacijos testą galėjo būti vedžiojami Vilniaus (vėliau ir Panevėžio) mieste be antsnukio. Praėjus 4-eriems metams nuo testo starto, iš Gyvūnų laikymo Vilniaus mieste ir savivaldybės teritorijose taisyklių buvo išbrauktas punktas, nurodantis, kad visi šunys viešose erdvėse turi būti vedami su antsnukiu.
Socializacijos testą vis dar rengiame šunims ir jų šeimininkams, kurie nori pasitikrinti kontaktą su savo šunimi ir turėti įrodymą, kad jų šuo yra socializuotas, ramus ir nerodo agresyvumo požymių.
BENDROJI DALIS
Testą gali laikyti visi šunys, vyresni nei 6 mėnesių. Nepriimami testuoti sergantys šunys, turintys akivaizdžių galimai užkrečiamos ligos požymių, rujojančios kalės. Į „Agresyvių šunų veislių sąrašą“ įtrauktų veislių šunų savininkai kartu su registracijos anketa privalo pateikti Savivaldybės išduotą leidimą laikyti tokį šunį. Testą laikyti gali tik identifikuoti šunys. Vilniaus mieste gyvenantys šunys turi būti identifikuoti integriniu grandynu. Testo metu šuo negali būti vedamas su dygliuotu antkakliu. Per dieną negali būti testuojami daugiau kaip 15 šunų.
Pasibaigus testui teisėjas paskelbia bendrą rezultatą – „Testas išlaikytas“ arba „Testas neišlaikytas“. Testas laikomas išlaikytu, jei visų pratimų įvykdymą teisėjas įvertina patenkinamai. Neišlaikius testo jį galima laikyti pakartotinai kitą kartą; registruotis būtina iš naujo.
I ETAPAS Šuns išbandymas dresuotės aikštelėje arba laisvoje teritorijoje
Kiekvienas pratimas pradedamas ir baigiamas pagrindine padėtimi – t.y. kai šuo sėdi greta vedlio kairėje pusėje. Sekančio pratimo pradžia gali būti prieš tai buvusio pratimo pabaiga. Teisėjas nurodo kada pradėti pratimą. Kitos komandos (posūkiai, sustojimai, aliūro pakeitimas) atliekamos eilės tvarka be papildomų teisėjo nurodymų. Vedlys gali kreiptis į teisėją paaiškinimų. Šuo gali būti pagiriamas po kiekvieno pratimo. Tarp pagyrimo ir kito pratimo turi praeiti apie 3 sek. Tarp pratimų šuo vedamas greta. Kiekvieno pratimo metu leidžiama du – tris kartus pakartoti kiekvieną komandą. Šis etapas testuojamas poromis – t.y. kol vienas šuo atlieka žemiau nurodytus pratimus, kitas pririšamas prie stulpo aikštelės kampe ir turi likti ramiai gulėti, sėdėti arba stovėti (davus atitinkamą komandą), kol pirmasis pabaigs vykdyti pratimus.
II ETAPAS Šuns išbandymas miesto sąlygomis
Patikrinimo vieta ir seka parenkama bei grupė sudaroma teisėjo nuožiūra. Patikrinimas atliekamas realiomis miesto sąlygomis. Testas atliekamas pakankamai judrioje vietoje, kur nėra uždraustas automobilių judėjimas (gatvė, kelias, aikštė). Kelių eismui testo dalyviai neturi trukdyti. Teste dalyvauja šuo, jo vedlys ir teisėjas, esant reikalui teisėjo asistentas ir padėjėjai. Kiti laukia nuošalyje, nurodytoje vietoje. Teisėjas sprendžia, ar kievieną II etapo pratimą vykdo paeiliui visa bandomoji grupė, ir vėliau vykstama į kitą vietą atlikti kito pratimo, ar visus pratimus iš eilės turi atlikti vienas šuo, tik po to kitas. Teisėjas vertina bendrą šuns darbą (elgesį) miesto sąlygomis.
Šuo nei viename etape negali rodyti aiškiai išreikštų agresijos ar baimės požymių.